Nowości – luty – 2023

Ten się śmieje, kto ma zęby / Zyta Rudzka. Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2022.

Nowa książka wielokrotnie nagradzanej autorki, laureatki m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyta Rudzka po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem. Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka. Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni. [źródło: www.gwfoksal.pl].

Polski SOR : uwaga, będzie bolało / Yanek Świtała. – Kraków : Mando, cop. 2022.

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego. Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale ratownik medyczny styka się z nią codziennie. To Polska biedy, brudu, głupoty i nienawiści. Co powiedzieć pijanemu kierowcy, który tłumaczy się z rozjechania czteroletniej dziewczynki? Ile czasu zajmuje telefoniczne zamówienie pizzy, gdy drugą ręką zapina się czarny worek z kolejnym antyszczepionkowcem? Jak spacyfikować naćpanego agresora, demolującego szpital stojakiem na kroplówki? O życiu ratownika bez żadnej trzymanki mógł opowiedzieć tylko jeden człowiek. Yanek pracę na SOR-ze przypłacił ciężką depresją, dziś woli jeździć na karetce, a najbardziej dumny jest z uratowanych na granicy niemowlaków. W beznadziejnej walce o ludzkie życie nie uznaje kompromisów, a jego dosadne wpisy na Instagramie śledzi ponad 100 tysięcy osób. Uwaga! Książka zawiera słowa powszechnie uznane za obraźliwe

(ale o polskiej ochronie zdrowia nie da się mówić inaczej!) [źródło: wydawnictwowam.pl/].

Na północ : jak pokochałem Arktykę / Adam Wajrak. – Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2022.

Adam Wajrak w pierwszym tomie swojej nowej serii „W Arktyce” zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też podróż w czasie. Wraca bowiem do lat 90. i swoich pierwszych arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Wyspie Niedźwiedziej i Spitsbergenie. Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. „Na północ” czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Wajraka – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci. Wszystko to opowiedziane w charakterystycznym dla ulubionego przyrodnika Polaków tonie pełnym ciepłego humoru i bezpretensjonalności. „Na północ” uzupełniają wspaniałe zdjęcia autorstwa Adama Wajraka.  [źródło: wydawnictwoagora.pl].

Bieszczady : cierń w wilczej łapie / Stanisław Kryciński. Rzeszów : Libra PL, 2022.

Większość opisanego w tej książce obszaru położona jest między pasmami Otrytu i Żukowa. Nie ma tu widokowych szczytów, ale za to można spotkać liczne ślady kilkusetletniej historii. Przeważająca część wsi tętniących tu życiem do połowy XX w. dziś nie istnieje. Jest to wynik wysiedleń, które nastąpiły w 1951 r., w związku z tzw. korektą granicy wschodniej i otrzymaniem przez Polskę 480 km² terytorium z Lutowiskami i Ustrzykami Dolnymi, w zamian za tereny w widłach Bugu i Sołokii. W granicach Polski znalazły się pozbawione mieszkańców osady z kompletną zabudową i cerkwiami. Jednak decyzją ówczesnych władz można było zasiedlić tylko kilka z nich. Pozostałe zostały unicestwione, domy rozebrano, a polom pozwolono zarosnąć. Ponadto w latach 60. XX w. część z nich została zalana w wyniku napełniania gigantycznego zbiornika wodnego utworzonego powyżej zapory w Solinie. W dorzeczu potoku Czarnego, z istniejących tu dziewięciu wsi, dziś żyją tylko Czarna, Polana i Żłobek. Ta pierwsza, jedna z największych w Bieszczadach, miała dwie cerkwie i dwa dwory, z których jeden był ufortyfikowany. Polana to rzadki przykład wsi zamieszkiwanej niegdyś w połowie przez Polaków i Rusinów. Działała tu kopalnia ropy naftowej, o którą bój toczyli niemiecki hrabia z angielskim dyplomatą. W północno-wschodnim skraju opisywanego obszaru odkryjemy ślady zaginionego zamku w Hoszowie oraz historię niemieckich kolonii w Bandrowie i Steinfelsie. [źródło: www.libra.pl].

Wagnerowiec : spowiedź byłego dowódcy tajnej armii Putina / Marat Gabidullin ; pod kierunkiem Veroniki Dorman oraz Kseni Bolszakowej, Kraków : Znak Koncept, 2022.

Po raz pierwszy Marat Gabidullin, były dowódca grupy WAGNERA, ujawnia nieznane fakty z wojen Putina, demaskuje sieć powiązań rosyjskich oligarchów i opowiada o mafijnym zapleczu śmiertelnie niebezpiecznych akcji. Otwierając tę książkę, nie oczekuj wyznania win, skruchy ani przeprosin. Marat spisuje historię, o której wielu chciałoby zapomnieć. Zdradza kulisy operacji zbrojnych Rosjan w miejscach, w których oficjalnie ich nie ma. Odnosi się do okoliczności aneksji Krymu i walki o Donbas w Ukrainie. Opowiada o współpracy z oficjalną armią i grupami przestępczymi. Wspomina czas, gdy sam był rosyjskim „mięsem armatnim”. Bez litości odsłania sekrety działania GRUPY WAGNERA – spółki widma, za działania której nikt nie ponosi odpowiedzialności. [źródło: www.znak.com.pl].

Przewodnik po emocjach : jak lepiej rozumieć własne uczucia / Anna Cyklińska, il.  Mary Zaleska. Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2022.

Jak trafnie rozpoznawać emocje? Jakie sygnały pochodzące z ciała wiążą się z konkretnymi uczuciami? Co może nam dać precyzyjne nazywanie emocji? Wyjątkowy poradnik psychologiczny, będący przewodnikiem po dwudziestu ważnych emocjach, których doświadczamy w swoim życiu. Autorka nie tylko tłumaczy, czym są emocje i dlaczego są one tak istotne, ale przede wszystkim pokazuje, co się dzieje, kiedy ich nie dostrzegamy, nie wyrażamy lub je tłumimy. Książce towarzyszy część ćwiczeniowa, pozwalająca zrozumieć, jak zauważać emocje w ciele, jak praktykować uważność i pracować nad słownikiem emocji.

Przewodnik po emocjach wskazuje narzędzia do nawigowania po emocjach i pomaga w ich odkrywaniu – także w sobie. Poradnik ilustrują grafiki znakomitej Mary Zalewskiej. [źródło: www.gwfoksal.pl].

Jak przetrwać w średniowiecznej Anglii / Ian Mortimer ; przekład Iwona Michałowska-Gabrych. Kraków : Wydawnictwo Astra, 2022.

Oto niezwykły przewodnik po epoce tak odległej, że życie codzienne przypomina szkołę przetrwania! Czy jesteś gotowy na dietę złożoną z gotowanego boczku, chleba i grochu, konieczność zapuszczenia wzbudzającej zaufanie brody i publiczne pocałunki z innymi mężczyznami na znak pokoju? Czy odnajdziesz się w świecie, w którym kobiecie nie wolno wzruszać ramionami, kąpiel raz na tydzień i codzienne czesanie włosów są dowodem próżności? Poznaj epokę, w której zarazę powodowało niekorzystne ustawienie planet, próchnicę leczono za pomocą opium, bogaci płacili biedocie za pojawienie się na pogrzebie, a lordowie w imię mody potykali się o czubki własnych butów. Witaj w czasach, gdzie siedmiolatek za kradzież trafi na szubienicę, porządnego fachowca nie stać na marmoladę, a z ludźmi z wyższych sfer najprędzej dogadasz się… po francusku… [źródło: wydawnictwo-astra.pl].

Kapuściński – trudny talent / Krystyna Strączek. Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, 2022.

Autorka tomu Kapuściński. Trudny talent śledzi, relacjonuje i analizuje całą, liczącą pół wieku drogę twórczą Ryszarda Kapuścińskiego (1932–2007) – począwszy od jego pierwszych tekstów drukowanych na łamach prasy, którymi były… wiersze, aż po Lapidaria i Podróże z Herodotem. Poezję porzucił Kapuściński na długie lata – ale nie na zawsze! – toteż książka koncentruje się przede wszystkim na opisie jego losów jako dziennikarza oraz coraz słynniejszego reportera i pisarza. Nie stroni przy tym od tematów trudnych, jak burzliwy spór o plagiat, toczony w latach 60. XX wieku. Opracowanie Krystyny Strączek zostało niezwykle bogato i rzetelnie udokumentowane: autorka odszukała setki tekstów Kapuścińskiego publikowanych przez kilkadziesiąt lat w prasie i biuletynach PAP oraz porównała ich treść z reportażami drukowanymi w książkach i dotyczącymi analogicznej problematyki (źródło opisu: http://www.azymut.pl).

Podobne wpisy