Nowości dla nauczycieli – kwiecień 2023

Matematyczne stacje zadaniowe – czyli jak zaktywizować uczniów na lekcji? : klasa IV szkoły podstawowej / Justyna Klimczyk. Opole : Wydawnictwo Nowik, cop. 2023.

Książka „Matematyczne stacje zadaniowe – czyli jak zaktywizować uczniów na lekcji?” zawiera gotowe materiały do wykorzystania w klasie czwartej, które pozwolą na pracę metodą stacji zadaniowych. Metoda sprawdza się przy powtórkach i podsumowaniach określonej partii materiału. Angażuje wszystkich uczniów (w tym samym czasie), pozwala każdemu z nich pracować w swoim tempie. Stacje są tak pomyślane, aby uczeń mógł rozpocząć rozwiązywanie zadań od dowolnego z nich. Jeśli poprawie wykona zadanie, otrzyma informację, które z nich ma rozwiązać jako kolejne. [źródło www.azymut.pl].

Nauczyciel a szkoła jako przestrzeń uczenia się i wyrównywania szans edukacyjnych / redakcja naukowa Elżbieta Stokowska-Zagdan, Piotr Miller, Grażyna Cęcelek, Elżbieta Woźnicka. Warszawa : Difin, 2022.

Publikacja poświęcona została debacie nad kondycją zawodu nauczyciela w wymiarze przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości, nad wyzwaniami stawianymi przed przedstawicielami zawodu nauczyciela, problemami i trudnościami, z jakimi muszą się zmagać pedagodzy we współczesnym świecie oraz nad perspektywami rozwoju profesji nauczycielskiej. Wymiana myśli i doświadczeń nad nauczycielem służy jednocześnie pogłębionej refleksji nad współczesnym uczniem, nad determinantami procesu jego wychowania i edukacji oraz nad jego przyszłością. [źródło: www.azymut.pl].

Nauczyciele : wielki zawód / Joanna Sokolińska ; [współpr.: Justyna Mrowiec]. – Warszawa : Wydawnictwo RM, © 2023.

Jak zostaje się nauczycielem w Polsce? Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel i jak długo trwają wakacje? Czy wszyscy rodzice są roszczeniowi, a dzieci rozwydrzone? Kto nie szanuje „belfrów” i kim są dla systemu szkolnictwa? Czym różni się praca w szkole państwowej i prywatnej? I o co chodzi z tą Finlandią? Na te i wiele innych niełatwych pytań odpowiadają sami nauczyciele. Autorka przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z przedstawicielami tej profesji, którzy bez ogródek opowiadają o swojej drodze zawodowej i doświadczeniach. Mówią, co trzyma ich w pracy i wzbudza nadzieję, a co pozbawia ich złudzeń i skłania do odejścia. To szczera i bezkompromisowa opowieść o polskim systemie nauczania, z którą każdy może skonfrontować własne wyobrażenia. [źródło: www.azymut.pl].

Matura od 2023 : matematyka : arkusze maturalne dla zakresu podstawowego / Maria Romanowska. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2022.

Książka jest zgodna z najnowszymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (na lata 2023 i 2024) i pomoże uczniowi skutecznie przygotować się do matury z matematyki w nowej formule. Książka zawiera osiem arkuszy, a w każdym z nich jest 30 zadań. Do wszystkich zadań są podane odpowiedzi, a do zadań otwartych zasady punktowania i przykładowe rozwiązania. W przygotowanych autorskich arkuszach znajdują się wszystkie typy zadań obowiązujące w nowej formule, tzn.: zadania zamknięte, między innymi: wielokrotnego wyboru, typu prawda–fałsz, na dobieranie. Zadania otwarte, a wśród nich: zadania z luką, wymagające uzupełnienia albo zapisania odpowiedzi, zadania krótkiej odpowiedzi oraz zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii. [źródło: www.azymut.pl].

Kształcenie umiejętności pisania w dydaktyce języka polskiego jako obcego / Ewa Lipińska. – Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, © 2023.

Monografia Kształcenie umiejętności pisania w dydaktyce języka polskiego jako obcego jest pierwszym kompleksowym opracowaniem poświęconym sprawności pisania. Przedstawia jej istotę i złożoność oraz rolę, jaką odgrywa w procesie kształcenia językowego, a także omawia proces jej rozwijania oraz objaśnia sposoby kontroli stopnia opanowania kompetencji tekstotwórczej. Całości dopełnia szczegółowy scenariusz lekcji kształcącej umiejętność opisywania przedmiotów, obszerna bibliografia, indeks osobowy oraz aneksy zawierające rozwinięcie niektórych zagadnień. Można tu znaleźć odpowiedzi nie tylko na pytania, jak uczyć pisania i jak je testować, ale także – po co go uczyć. Ukazują dobitnie, że jest ono obligatoryjne w całym procesie opanowywania polszczyzny i musi mieć stałe miejsce w programach nauczania. Tom jest adresowany przede wszystkim do uczących (się) języka polskiego jako obcego, lecz może służyć również uczącym (się) polszczyzny jako języka odziedziczonego (poza Polską) oraz drugiego (jako komponentu języka szkolnej edukacji w kraju). [źródło : www.azymut.pl].

Matematyka w liceum : kodowane obrazki / Barbara Grodzka. – Opole : Wydawnictwo Nowik, 2023.

Książka „Matematyka w liceum. Kodowane obrazki” ma formę kart pracy dla uczniów liceum, które pomagają w powtórce i utrwaleniu wiadomości ze wszystkich działów matematyki. Taka forma zadań zwiększa motywację, angażuje do pracy, daje poczucie satysfakcji. Tylko ci uczniowie, którzy poprawnie rozwiążą wszystkie zadania otrzymują nagrodę – odkodowany obrazek. Książka zawiera 35 zagadnień. Znajdziemy w niej m.in. : równania wielomianowe, obliczanie wyrazów ciągu, wzory redukcyjne, wyznaczanie pochodnej funkcji, zadania o ciągach, równanie okręgu, kombinatoryka i wiele innych. [źródło : www.azymut.pl].

Prewencja ryzyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży : skąd mieliśmy wiedzieć ? / Agata Rudnik. Warszawa : Difin, 2022.

Rozmawiając z bliskimi osób, które podjęły próbę samobójczą, nieraz można usłyszeć: „Skąd mieliśmy wiedzieć?”. Co powinno nas niepokoić? Jakie są pierwsze oznaki tego, że dziecko przeżywa kryzys? Jak pomóc i gdzie szukać pomocy? W książce znajdziemy m.in. informacje dotyczące tego, jak aktywnie reagować i wspierać osobę w kryzysie oraz jak wygląda pomoc specjalistów. Dodatkowo uwzględnione zostały najnowsze wyzwania, z jakimi przychodzi nam się mierzyć, takie jak m.in. hejt w sieci, „rzeczywistość” mediów społecznościowych, świat w/po pandemii. [źródło: www.azymut.pl].

Co lubią uczucia? / Tina Oziewicz ; il .: Aleksandra Zając. Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022.

Małe, pękate, puchate, długouche, ogoniaste, z oczami jak koraliki. Co to za stworki? Na pewno je znacie, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiecie… Zajrzyjcie do świata uczuć w kontynuacji bestsellerowej książki „Co robią uczucia?” Cierpliwość miesza konfitury, Ciekawość gada z Lękiem pod szafą, Upór znów się gdzieś przykleił, Wdzięczność spaceruje korytarzami Pamięci z kubkiem gorącego kakao, a Złośliwość przygotowuje kolejną truciznę… Poznajcie prywatne życie uczuć – i innych stworzeń, które żyją w każdym z nas. Jak mieszkają? Z kim się przyjaźnią? Czego się obawiają? Co je złości, a co sprawia im radość? Przekonajcie się sami, a lepiej zrozumiecie ich świat. Poetycki, pełen uważności i czułości tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z pełnymi wdzięku ilustracjami Aleksandry Zając wzrusza, zachęca do refleksji i zaprasza do empatycznego przyjrzenia się temu, co czujemy. [źródło : www.azymut.pl].

Podobne wpisy