Edukacja włączająca

Na czym polega edukacja włączająca?

Wiele definicji organizacji międzynarodowych, w tym UNESCO, opisuje włączanie jako proces wychodzenia naprzeciw różnorodnym potrzebom wszystkich dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez zwiększanie ich uczestnictwa w nauce, kulturze i życiu społecznym oraz eliminację wszelkich form wykluczania w edukacji. Wizja takowego włączenia, obejmuje wszystkie dzieci oraz opiera się na poglądzie, że to właśnie system powszechnej, a nie specjalnej, edukacji powinien być odpowiedzialny za ich kształcenie (UNESCO 2003, 2009).

Idea edukacji włączającej opiera się na społecznym modelu niepełnosprawności, w myśl którego to nie dziecko należy zmieniać i przystosowywać do systemu szkolnego, lecz odwrotnie – szkoła i system nauczania musi się zmienić tak, by sprostać potrzebom wszystkich dzieci – i sprawnych i niepełnosprawnych. Podstawową zasadą włączania jest elastyczność – tzn. uznanie, że dzieci mogą uczyć się w różnym tempie, a nauczyciele powinni umieć wspierać ich naukę w sposób dostosowany do ich zróżnicowanych potrzeb, uzdolnień i tempa rozwoju. (źródło: https://educarium.pl/artykuly/historia-koncepcji-pedagogicznych/edukacja-wlaczajaca )

Edukacja włączająca w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu

Działania związane z edukacją włączającą ściśle związane są ze znoszeniem barier społecznych, ekonomicznych i prawnych wśród uczniów.

Dla bibliotek oznacza to przystosowanie budynku oraz organizację pracy placówki tak, by pomagać i wpierać rozwój wszystkich uczniów stwarzając im warunki odpowiadające potrzebom danego dziecka. Placówki oświatowe powinny wspomagać dzieci we włączaniu się w społeczeństwo i kulturę.

Wychodząc na przeciw inywidualnym potrzebom uczniów Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu oferuje szereg udogodnień usprawniających korzystanie z zasobów bibliotecznych.

Biblioteka posiada podjazd do budynku dla wózków inwalidzkich oraz dźwig osobowy dla czytelników z dysfunkcją ruchu. Szerokie korytarze ułatwiają sprawne poruszanie się po bibliotece i korzystanie z szerokiej oferty usług.

W Czytelni uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą w ciszy i spokoju uczyć się lub korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Czytelnicy samodzielnie mogą korzystać z księgozbioru podręcznego, w miarę potrzeb nauczyciel bibliotekarz służy pomocą. W pomieszczeniu Czytelni znajdują się również szerokie stoliki umożliwiające podjazd wózkiem inwalidzkim i wygodną pracę.

W Centrum  Internetowym znajduje się stanowisko komputerowe wyposażone w specjalną klawiaturę kontrastową, urządzenie umożliwiające duże powiększenie obrazu lub tekstu oraz udźwiękawiający program komputerowy.

Wydział Zbiorów Specjalnych posiada duży zbiór audiobooków, skierowany do uczniów niedowidzących i niewidomych (w tym lektury i beletrystyka dla dzieci i młodzieży). Filmy na płytach DVD dla osób niesłyszących oraz z audiodeskrypcją dla czytelników niewidomych.

Uczniowie z dysfunkcją wzroku korzystający z katalogu Integro mają możliwość zmiany kontrastu strony oraz zmiany wielkości czcionki.

Zajęcia edukacyjne

Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu swoją ofertę edukacyjną kieruje również do szkół specjalnych i ośrodków socjoterapeutycznych.

Stałym elementem naszych spotkań są lekcje biblioteczne, które zapoznają ze specyfiką pracy BP, wycieczka po magazynach bibliotecznych oraz zajęcia z teatrzykiem Kamishibai połączone z warsztatami plastycznymi. Dzięki tym lekcjom uczniowie postrzegają bibliotekę jako miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnych, sprzyjające samorozwojowi, z fachową kadrą i indywidualnym podejściem do każdego czytelnika.

Współpracujemy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Radomiu. W roku szkolnym 2017/18 dzieci i młodzież wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili nas dwukrotnie. Zajęcia odbyły się 25.10 .2017 i 14.02 2018 r.

Naszymi działaniami objęliśmy również dzieci i młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego w Radomiu ul.Wośnicka.

Zajęcia odbyły się 23.03.2017 r. i 24.05.2017 r. Wychowankowie ośrodka uczestniczyli również w obchodach „Tygodnia Bibliotek”.